Bez kategorii

Jak możesz stymulować rozwój mowy dziecka? 16 skutecznych porad od logopedy

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia przebiega wielotorowo. Każdy maluch zdobywa nowe umiejętności we własnym tempie. Jednak rozwój mowy można i należy stymulować, by zapewnić harmonijne warunki do zdobywania trudnej umiejętności porozumiewania się. Z reguły rodzice nie martwią się, kiedy roczne dziecko nie mówi, a zaczynają niepokoić się dopiero gdy dwulatek ma zbyt mały zasób słów. Tymczasem dziecko rozpoczyna swoją przygodę z mową tuż po urodzeniu. Już wtedy można zacząć wspierać rozwój jego mowy.

Kiedy niemowlę płacze, zazwyczaj jest głodne lub oczekuje zmiany pieluszki.

Pierwsze dźwięki z czasem przekształcają się w konkretne komunikaty.(Kolejne etapy rozwoju pokazują nam, jak szybko dziecko posługuje się językiem, sygnalizując swoje potrzeby lub okazując uczucia. Maluch mając roczek potrafi zawołać „am”, by oznajmić, że jest głodny. Później komunikaty rozwijają się do form „mama, jeść”, „mamo, daj zupę”.

Dużą rolę w rozwoju mowy dziecka ogrywa środowisko, w którym się wychowuje. Szczególnie ludzie, w których towarzystwie przebywa. Odpowiednia stymulacja ze strony domowników wpływa pozytywnie na cały rozwój naszych pociech, a w szczególności na rozwój komunikacji.

Jak pozytywnie wpływać na prawidłowy rozwój mowy dziecka? Przede wszystkim bądź z dzieckiem i spędzaj z nim jak najwięcej czasu. Co możesz robić w tym czasie?

  1. Czytać książki, modulując głos (raz cicho, raz głośno)

  2. Bawić się w odgrywanie z dzieckiem ról (np. sklep, lekarz, gotowanie)

  3. Bawić się figurkami, podkładając głosy

  4. Śpiewać piosenki, kołysanki (np. „Aaa, kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek”, „Panie Janie”, „Pieski małe dwa”, „Ta Dorotka, ta malusia”)

  5. Powtarzać krótkie wierszyki, rymowanki (np. „Idzie rak nieborak”, „Wpadła gruszka do fartuszka”, „W pokoiku na stoliku”, „Entliczek – pentliczek”, „Baloniku nasz malutki”)

  6. Mówić do dziecka prostymi zdaniami, modulować głosem

  7. Chować przedmioty pod koc „Co zniknęło?”

  8. Grać w gry planszowe

  9. Zadawać zagadki

  10. Opowiadać na spacerze, co widzicie dokoła

  11. Oglądać książeczki, zadając pytania „Co to?, co robi pies?, Jakiego koloru są te kwiaty?”

  12. Rzucać piłką, wymieniając warzywa, owoce, kolory, zwierzęta

  13. Wymyślać historyjki

  14. Bawić się rymami

  15. Robić różne miny przed lustrem, aby usprawnić aparat artykulacyjny

  16. Naśladować głosy zwierząt, dźwięki z otoczenia

Te pomysły na zabawy z dzieckiem pomagają nabyć umiejętność sprawnego posługiwania się mową, a przy tym pomagają tworzyć więź między Wami i sprawiają dużo radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *